Дослідження за матеріалами відкритих джерел - як адміністрація Байдена купувала послуги медійних провідників своєї ідеології в Україні. Та від яких державних агенцій США і які українські ЗМІ отримують мільйони доларів американських платників податків:
Найкраще заробили, як повідомив наприкінці минулого року сенатор-республіканець Ренд Пол, пригодовані Держдепом США українські інфлюенсери в соцмережах - на них пішли 4.8 мільйона доларів (Rand Paul 'Festivus' grievances: US millions for Ukraine TikTokers | Responsible Statecraft).
Хто саме серед отримувачів, українці напевне легко вирахують. Для цього просто варто пригадати, які розкручені експерти та інші "балакучі голови" найчастіше й найзавзятіше демонізували в своїх виступах обраного президента Трампа й республіканців США. І вселяли певність у своїх аудиторій, що на президентських виборах в листопаді 2024 р. переможуть "демократи", не інакше.
Лише гонорарами, втім, для "лідерів думок" не обійшлося: "Державний департамент США також витратив 15 220 доларів на "захід для впливових людей" і ще 22 231 долар на "кампанію USAID для соціальних медіа", - звітував Ренд Пол.
Непогано потішили "впливових людей" під час війни в Україні.
USAID, до речі, - один з найвідоміших грантодавців для ЗМІ в Україні. Серед його партнерів у вітчизняній медійній тусовці - "The New Voice of Ukraine" ("NV"), "VoxUkraine", "Detector Media", "Інститут масової інформації", "Громадське".
Не менш знаний донор для вітчизняної журналістики - посольство США в Києві. При ньому створений цілий Фонд підтримки незалежних ЗМІ, бюджет у 2024му - 500 000 доларів (Media Development Fund Program - U.S. Embassy in Ukraine) . Ці гроші в сумах від 10 000 до 50 000 виділялися як гранти "для незалежних національних та регіональних українських ЗМІ та медійних організацій".
Але не поспішайте радіти порятункові самостійних репортерів і оглядачів. Для того, щоби бодай претендувати на американський грант, видання чи організація спершу повинні отримати так званий "унікальний ідентифікатор сутності". Або ж офіційний сертифікат від "Урядової системи США", для цього пропонується пройти реєстрацію на сайті системи Home | SAM.gov .
Уряд США, як відомо, протягом минулих чотирьох років контролювали "демократи". Тож навряд чи могли сподіватися на американський грант ті українські медійники, які не поділяють їхнього порядку денного про гендерні реформи в українському суспільстві чи "необхідність" тотальної вакцинації. Тим більше, якщо б наважилися декларувати свою консервативну позицію.
Але одним з найдорожчих медіа-проєктів, на які Держдепартамент США не шкодує бюджетних грошей, залишається українська служба "Голосу Америки", Voice of America (VOA). Початково - одна з радіостанцій національною мовою, створена після Другої світової війни як засіб протидії комуністичній пропаганді в світі. Зі студії "Голосу" у Вашингтоні виступали політичні дисиденти і журналісти-діаспоряни, нащадки вояків ОУН-УПА, яким вдалося втекти за кордон від радянських репресій.
Останні десятиріччя, щоправда, VOA сам перетворився на пропагандистський рупор лише однієї політичної партії США, "демократичної". Це вже писано-переписано, а платили за інформаційний, переважно, лише негатив про республіканців США в т.ч. й вони самі. Бо саме за рахунок бюджетних грошей, платників податків, утримують "Голос Америки". На всі його служби в 2024му було виділено 267, 5 мільйонів. В тім числі, й на українську службу.
Вона в грудні минулого року відкрила вакансію телевізійного журналіста із річною зарплатою від 99 000 до 129 000 доларів (International Broadcaster (TV/Online)(Ukrainian) @ U.S Agency For Global Media). Це дуже непогана винагорода за роботу, враховуючи, що середня на "Голосі..." - 68,673 за рік (Journalist Salaries in the United States for VOICE OF AMERICA | Indeed.com). Найнижча стартує з 34 000, а зарплати вищого рівня - від 107 000.
Найкраще платять керівникам рівня виконавчого директора. Як-от, Мирослава Гонгадзе, що відповідає за Східно-Європейський дивізіон - її компенсація може становити від 114 000 до 194 000 за рік (Voice of America Executive Director Salaries | Glassdoor).
Після 20 січня, дня інавгурації обраного президента Д.Трампа, усі перелічені бюджети для українських медійників, в т.ч. й "Голосу Америки" напевне будуть переглянуті. У бік максимального скорочення або й взагалі скасування, бо "нецільова витрата коштів". Про це вже неодноразово заявляли в команді майбутнього очільника США.
Людмила Пустельник, Global Village Home
Comentários