top of page

Велика українка невисокого зросту

Writer: Lyudmyla PustelnykLyudmyla Pustelnyk


29 березня 1998 року, не доживши 5-ти днів до 45-ліття, на своїй вілії у Мангеттені відлетіла у Вирій Квітка Цісик.


Важко писати "померла".


Бо минуло багато років, а досі не хочеться вірити, що Квітки більше нема. Надто талановита, надто яскрава. Після таких людей у просторі, який вони займали, на довго лишаються дірки, які нічим заповнити. Аж поки не зʼявиться щось схоже. Але то не швидко…


Як людина, яка довго збирала матеріали для фільму про Квітку і спілкувалася не з однією людиною, яка її знала, мушу написати, що у творчості вона була, у доброму розумінні цього слова, навіженою. Квітка змалку вгризалася у те, що хотіла зробити, бо воно мусіло вийти перфектним. Цьому її навчив тато Володимир, який ще у 4 роки навчив малу грати на скрипці!


У балетній школі, куди Квітка сама напросилася у батьків, вона співала у хорі разом з майбутнім королем поп-музики малим Майклом Джексоном. Більше того, між заняттями Майкл та Квітка іноді купували собі один бейґл на двох і тихцем від викладачів зʼїдали. Бо викладачі не дозволяли. Але то не зашкодило ні їй, ні йому. (Можете цього уривку не показувати дітям).


Цю дівчину можна назвати оперною та блюзовою співачкою, скрипалькою, балерункою, а ще вона гідна окремого титулу - виконавиця українських народних і популярних пісень.


Як і всі генії, Квітка не могла займатися чимось одним. Навіть навчання вона перетворила на слалом. Вона вигравала стипендії і їздила вчитися навіть до Європи. У 1970 році після Вищої школи музики і мистецтва у Нью-Йорку, рік вчилася у Харпер-коледжі Бінгемтону, далі були Маннес-коледж за класом скрипки, а через рік Квітка перейшла студіювати академічний спів, бо мала до заздрості рідкісне колоратурне сопрано та неймовірний вокальний тембр.


У 17 років вона лишається без батька, який помер від інсульту. Треба було заробляти на життя і Квітку привели до студії, яка займалася рекламою. Вже за 2 роки вона числилася у топі реклами на телебаченні та радіо. То вже була слава на всю Америку!

Шалений успіх до неї прийшов і у стрічці "Ти осяюєш моє життя" Джозефа Брукса (1977), де виконала всі пісні головної героїні. 1978 року пісня "You Light Up My Life" з однойменного кінофільму отримала "Оскар" у категорії "Найкраща музика, оригінальна пісня" та "Золотий глобус" у категорії "Найкраща оригінальна пісня до кінофільму", а також номінувалася на нагороду "Греммі" у категорії "Пісня року". Вперше цю пісню виконала Квітка Цісик, але вся подальша слава й успіх дісталися співачці Деббі Бун, батько якої перекупив у Джо Брукса права на цю композицію. Але він перекупив її чесно.


Але слава Бун і Цісик після цього фільму - то були різні слави. На Квітку пішла злива пропозицій. Її неповторний спів створював позитивний імідж ABC, NBC, CBS, Burger King, McDonald's, American Airlines та Delta Air Lines, Coca-Cola, Pepsi-Cola... На початку 1980-х Цісик отримала титул однієї з найдорожчих і найпопулярніших виконавиць джинґлів у США. У 1981-му Квітка записала для компанії "Ford Motor" пісню "Have You Driven a Ford Lately?". Аж до смерті вона була єдиним голосом цієї автокомпанії. У "Ford" підрахували, що загальна аудиторія Квітки склала понад 20 мільярдів слухачів! Співачка виконувала джинґли для Chevrolet, Cadillac, Toyota.

Приїзд у 1983 році до України відзначився хіба переїздами з готелю до готелю. То був приватний і тихий візит, бо московити забороняли, як співачку, так і її пісні.

Але то не заважало Квітці творити для батьківщини предків.


Колись доведеться описати код українця. І там серед усього неодмінно буде щось таке, чому ми зараз не можемо дати наукове визначення. Для чого капітанові елітних військ Америки Марку Паславському, який закінчив Вест Пойт, було їхати на батьківщину предків і захищати її на війні у чині рядового? Для чого мега-зірці з Америки було витрачати колосальні 250 і 550 тисяч доларів на створення двох альбомів з українськими піснями?


Перший альбом - "Пісні України / Songs of Ukraine" (1980). Час звучання — 36:51. Записаний на A&R Studios, виданий KMC Records. Платівка та касета надійшли в продаж через українські подарункові й окремі музичні магазини, а також поштою через KMC Records за ціною 7,98 $. Вокальні партії виконала Квітка Цісик. Збірка записана у новій оркестровці нью-йоркським композитором-аранжувальником Джеком Кортнером за участі десятка найкращих музикантів Нью-Йорка, серед яких Стюарт Шарф (класична гітара та з металевими струнами), Кеннет Ашер (фортепіано), Пет Ребілло (челеста), Глорія Агостіні (арфа), Джей Ліонхарт та Джон Біл (бас-гітара), Рон Зіто (барабани), Сьюзен Еванс (перкусія), Джордж Мардж (флейта), Девід Недьєн (концертмейстер), Макс Еллен (диригент), Джессі Леві (віолончель). Над альбомом працювали — Майкл Делюдж (звукоінженер), Оллі Коттон (асистент звукоінженера), Трой Холдерсен і Едвард Раковіч (мастеринг аудіозапису на Clinton Recording Studios у Нью-Йорку), Барбара Кемпбелл (світлини).


Другий альбом "Два кольори / Two Colors" (1989).


"Присвячую поривам нескореного українського духа і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану. Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу." - Писала Квітка.


Час звучання — 51:27. Альбом записаний на Clinton Recording Studios за 7 ночей на початку весни 1989 року. Виданий KMC Records. То був перший український альбом, який повністю записаний у цифровому форматі.


Вокальні партії виконала Квітка Цісик і писалися наживо з групою музикантів. Альбом спродюсований Едвардом Раковічем (також виконавчий продюсер; цифровий запис і мікшування на Clinton Recording Studios у Нью-Йорку) та відомим нью-йоркським композитором-аранжувальником Джеком Кортнером, який створив нову оркестровку для пісень. У її записі взяли участь близько 30 сесійних музикантів, серед яких Стюарт Шарф (класична та акустична гітари), Марія Цісик (соло на фортепіано), Рон Зіто (барабани), Джон Біл (акустична бас-гітара), Кеннет Ашер (фортепіано), Пет Ребілло (челеста), Маргарет Росс (арфа), Сьюзен Еванс (перкусія), Джеймі Лоуренс (синтезатори), Едді Деніелс (соло на кларнеті), Макс Еллен (концертмейстер), а також групи струнних інструментів — скрипка (13 музикантів), альт (4 музиканти), віолончель (3 музиканти). Інші особи — Марк Конрад, Джекі Браун, Ніл Діньон і Трой Холдерсен (усі асистенти), Деббі Монсі (координатор альбому), Bustergraphics / Карен Мінстер (дизайн), Джек Резніцкі (фото з обкладинки альбому.


Особисте життя Квітки не менше насичене, ніж творче. Першим її чоловіком був Джек Кортнер - відомий джазовий музикант, композитор-аранжувальник, продюсер. Він був одним з найвідоміших на той час композиторів у Нью-Йорку для музичного театру, телебачення та радіо, одним із зачинателів комерційної музики, відомої як джинґли. Керівник біг-бенду "Jack Cortner New York Big Band".


Другим її чоловіком став Едвард Раковіч - інженер звукозапису, співпродюсер її останнього музичного альбому та співавтор останніх її музичних записів. Засновник та президент «Clinton Recording Studios» у Нью-Йорку, у якій записувались Френк Сінатра, Боб Ділан, Брюс Спрінгстін, Пол Саймон, Тоні Беннетт, Тіто Пуенте та Ленні Кравіц, а також музичний супровід до фільмів, зокрема "Авіатор", "Дівчата мрії", "Висока точність".


Квітка, з розповіді її рідної сестри, замолоду була принципово самостійною. Під час навчання без кінця шукала можливості підзаробити, музикуючи чи співом. Через багато років, досягнувши всіх можливих успіхів, Квітка придбала апартаменти, де жила з родиною. Разом з чоловіком володіла триповерховою студією в центрі Нью-Йорка.


Якби її хто зустрів на вулиці, то це була невисока, тендітна жінка, дуже швидка й рухлива — "як білочка", казали на неї рідні. Вона обожнювала довгі кінні прогулянки за містом (мала улюбленого коня Меркурія), бавилася зі своїм схожим на ведмежа чау-чау Медьо, а ще вона шаленіла від швидкості, тому пересувалася на спортивному Jaguar'і. Своєму автомобілю вона ні разу не зрадила навіть на тлі того, що Ford щоразу вмовляв її пересісти на свою останню модель. Квітка мала можливість їздити на всіх останніх моделях Ford'у, бо 18 років озвучувала рекламу їхніх автомобілів і компанія дарувала їй кожну нову модель машини. З народженням сина Едварда-Володимира (на честь чоловіка та батька), Квітка більше уваги приділяла дитині. Дуже часто гуляла з ним безлюдним пляжем. Брала малого на студійні записи.


У 1992 році в Квітки Цісик діагностували рак молочної залози і 7 подальших років її життя були роками війни з недугом. Щоб надихнути дружину та підняти їй настрій, Ед Раковіч, який її шалено любив і без перестану влаштовував їй різні сюрпризи, розіслав через інтернет-спільноту Ukes запит з проханням писати Квітці. Українська програма на радіо CKJS у Вінніпезі попросила слухачів, аби писали безпосередньо співачці або слали листівки та листи до станції, які згодом планувалося їй передати.

Ті мішки листів з Америки, Канади та інших країн могли би стати ще однією цікавою історією успіху українки. Але вона їх прочитати вже не встигла…



Facebook


Олег Ущенко, кінорежисер



Comments


© 2023 by Site Name. Proudly created with Wix.com

bottom of page